Haigused ja kahjurid on normaalne osa aiaelust ja tugevatel taimedel on võime pahalastega ise toime tulla. Taimede tervislik seisund on sõltub ilmastikust, kasvukoha valikust ja hooldusvõtetest. Kui valida igale taimele õige kasvukoht, kus tema vajadused on kaetud, kasutada õigeid hooldusvõtteid, siis saad aidata oma taimedel püsida elujõulistena. See omakorda suurendab vastupanuvõimet haigustele ja kahjuritele.
Loodus- ja keskkonnasõbralik taimekaitse vajab kannatlikkust, püsivust ja süsteemset lähenemist. Allpool on ülevaade taimede põhivajadustest ning mõned mõtted, kuidas oma taimed aias terved hoida.
Taimede põhivajadused
Valgus: Taimed vajavad kasvamiseks päikesevalgust. Taimede valgusvajadus varieerub sõltuvalt liigist, seega tasub uurida, kas taimed, keda kasvatada soovid, eelistavad otsest päikesevalgust või varjulisemat keskkonda. Hea on teada, kui suure osa päevast Sinu aiakastis päike paistab ja kas valguse osas on erinevusi kevadel, kesksuvel ja sügisel. Varju võivad tekitada ka naaberkastis kasvavad kõrged taimed, seega tasub aegsasti naaberkasti omanikuga suhelda.
Temperatuur: Kõikidel kultuuridel on erinevad nõuded idanemiseks, kasvamiseks ja viljumiseks. Näiteks kurki ei tasu liiga vara külvata, et ta külmaga ei hävineks. Kõrvitsalised ei talu liiga vara välja istutamist. Liiga vara maha pandud tippsibul läheb putke.
Vesi: Liigne või liiga vähene kastmine võib taimi kahjustada. Uuri iga taime kastmisvajadusi ja kohanda oma kastmisrežiimi vastavalt sellele ja ka ilmale. Multšimine aitab kastmiskulusid vähendada ja luua stabiilsema elukeskkonna taimedele.
Toitained: Taimede tervis sõltub piisavast toitainete olemasolust. Sobivad väetised, õige mulla, (näiteks kompostmulla) kasutamine aitab tagada, et taimed saavad vajalikud mineraalained ja mikroelemendid. Mina isiklikult koduaias ei pea vajalikuks, et igal taimeliigil kasutada eriväetisi, sest minu jaoks ei ole vajalik maksimaalne tootlikkus ja kasutan üldväetisi erinevate taimede puhul (v.a. roosid).
Kõige lihtsam loogika on see, et kasvamiseks taim vajab lämmastiku (N), viljumiseks kaaliumi (K) ja talvitumiseks fosforit (P). Kaval on kasutada kompleksväetisi, mis sisaldavad ka mikroelemente, et tagada tasakaalustatud väetamine.
Kuidas toetada taimi, et nad kasvaksid terved ja poleks haigustele, kahjuritele vastuvõtlikud?
vali haiguskindlad sordid;
mõtle hoolega läbi, mida aeda tood. Uusi taimi valides vaata üle, et taimel poleks haigusi ega kahjureid, selleks vaata lehti nii alt kui pealt. Siit leiad Aednik aitab, ehk Kadi Laansalu, Facebooki postituse levinumatest aiakahjuritest ja nende tõrjeviisidest.
hoia aias puhtust ja korda, likvideeri haigus- ja kahjurite kahjustustunnustega taimed või korja pahalased mehaaniliselt ära;
lõika ära murdunud ja koltunud taimeosad, hoia oma aiakast korras!;
varieeri kasvukohta, mõtle läbi, mis taimi on hea koos kasvatada, mis üksteist toetavad (nt kummel+sibul, maasikas+küüslauk). Seltsilistaimede tabel on leitav siit.
Haigeid taimi mitte kompostida. Komposti kaudu levivad haigustekitajad aeda edasi. Haiged taimed on soovitav koguda eraldi ja likvideerida. Variant on seda koguda ka eraldi ja kasutada lillepeenarde jaoks.
Loodussõbralik viis väetada oma taimi ja nende tervist kaitsta on teha taimeleotisi. Selleks saab kasutada mitmeid erinevaid taimi, näiteks kõrvenõges, kummel, piparmünt, tomatilehed, banaanikoored, pune, salvei, küüslauk, osi. Erinevatel taimedel on erinev mõju, mõni on suurema väetamisefektiga, teine jällegi pahalaste vastu. Loe lisaks Aednik aitab, ehk Kadi Laansalu soovitusi taimeleotiste tegemiseks Facebooki postituses.
Taimeleotiste tegemine võtab aega ja tahab järjepidevat töötlust ja kui selleks ei ole aega, siis võib proovida loodussõbralikke taimekaitsevahendeid, millest täpsemalt võib lugeda Aednik aitab, ehk Kadi Laansalu Facebooki postitusest.
Mõnikord on vajalik kasutada ka taimekaitsevahendeid, ent taimekaitsevahendite kasutamise ja hoiukoha osas on seaduses kehtestatud nõuded, mis on leitavad siit. Avalikul alal võib taimekaitsetöid teostada AINULT taimekaitsetunnistust omav isik. Kui aias tekib vältimatu vajadus taimekaitsetöid teostada, siis soovitan konsulteerida ja lisa uurida taimekaitsetunnistust omava spetsialisti käest.