Aastaring aias
Aastaajad mängivad aednikutöös olulist rolli. Oskus jälgida ja teha koostööd looduse rütmidega võimaldab aednikul oma aiakasti targalt majandada, asjad läbi mõelda ja tegutseda vastavalt ilmale, taimede vajadustele ja iseenda soovidele.
Igal aasta-ajal on omad võlud ja ka valud - talv on pigem puhkamise aeg, mis annab võimaluse tehtut kokku võtta ja plaane seada uueks aastaks. Varakevad on aeg, mil aias ettevalmistustega tasapisi alustada, maikuu on aedniku kõige kiirem aeg ja kui kõik sel ajal hästi tehtud saab, siis saab suvel nautida imelisi värvide mänge ja maitseid aiakastis. Suve teine pool ning sügis on hoogne saagi koristuse ja hoidiste tegemise aeg ning siis algab taimedel jälle talveks ning uueks aastaringiks ettevalmistus.
Allpool annan üldise ülevaate, milliseid töid on kasulik erinevatel aastaaegadel teha, aga tasub silmas pidada, et iga aasta on unikaalne ja aias tekivad ka erinevad väljakutsed. Soovitan jälgida loodust, seal toimuvat ja tegutseda vastavalt.
Usinal aednikul algab aiakasti ettevalmistus uueks aia-hooajaks juba sügisel. Sügis on hea aeg, et ühelt poolt teha kokkuvõtteid möödunud hooajast, samas ka planeerida ja mõelda, milliseid vilju soovid järgmisel aastal korjata. Ühtlasi on see hea aeg puhastada, sorteerida, ja pakendada suvel kogutud seemned ning üle vaadata olemasolevad seemnevarud.
Talveks ei ole hea oma aiakasti täiesti tühjaks jätta, sest vihma ja tuulega uhutakse mullast ära kasulikud toitained. Soovitan talveks aiakast katta kas kuuseokstega, taimse mutši või kasvatada mõnda vahekultuuri (nt kaera, keerispead või kesaredist.) Kindlasti peaks enne lume tulekut kasti ära rohima ja isiklikult mulle meeldib kühvliga läbi kobestada (eeldusel et pole lillesibulaid ja püsikuid), siis on muld hea õhuline ja mugav kevadel hooaega alustada, õhuline muld meeldib nii mullas tegutsevatele elukatele kui taimedele.
Kevad hiilib ringi. Varakevadel kui lumi hakkab sulama ja mullapind paistma, siis saab samm-sammult aednik jälle rõõmustada. Hea on kevadel muld rohida, kobestada, eemaldada kõik surnud taimed, tagasi lõigata püsikud, mis sügisel jäid lõikamata ja juhul kui muld on vajunud, siis kast täita servani mullaga, võib lisada ka hobusesõnnikut (ps. sõltub mida kasvatada tahad). Kevadel üks esimesi asju, mida tasub külvata on redis ja salatkress, sest need idanevad juba üsna madalate temperatuuridega.
Maikuus, siis kui ilmad soojaks lähevad, võiks aednikul plaan paigas olla, mida ja kuidas sellel aastal teha tahab. See on aeg, mil on vaja kiiresti tegutseda - kui istutus- ja külvitööd teha õigeaegselt, siis on hilisem hooldus palju lõbusam ning taimed kannavad rikkalikuma saagi. Sel ajal on vaja jälgida, et värsked külvid läbi ei kuivaks ja öökülmad väikestele taimedele liiga ei teeks.
Suviseks pööripäevaks saab looduses hoogne kasvamise ja aednikul aktiivne istutamise aeg läbi ja algab küpsemise, õitsemise, viljade moodustumise ja saagi kogumise aeg. Ja loomulikult ka aedniku rõõm - rohimine! Aga kui kõik rohitud saab, siis on hea aeg tööst väsinud kätel ja jalgadel lasta puhata, kohvitassi taga jalga kõlgutada ning jälgida, kuidas aias kõik mühisedes kasvab. Kuni jaanipäevani on veel hea aeg külvata porgandit.
Suvi on hea aeg koguda maitsetaimi talviseks kuivatamiseks. Seda on hea teha enne õitsemist, siis on rohkem kasulikke aineid taimedes. Näiteks piparmünt, pune, tüümian jms. Paljusid taimi on kasulik pidevalt natuke koguda, siis taim haruneb paremini ning annab rikkalikuma saagi. Kaunviljalised nagu erinevad oad ja herned tahavad toestamist. Tark on teha seda pigem varem kui taimed on veel väikesed, siis ei teki ohtu, et töö käigus hapraid taimi vigastada. Isiklikult laisa aednikuna ei tee ma tavaliselt kõike korraga, vaid jupi kaupa vastavalt sellele, kuidas taim kasvab. Kui kastis jääb mõni tühi koht vabaks, siis võib teha jooksvalt salati, rukola jt lühiaealiste roheliste külve.
Suve lõpus toimub aktiivne saagi kogumine. Kuna erinevad köögiviljad valmivad erinevatel aegadel, siis on kasulik seda teha samm-sammult. Augustis ja veel ka septembri alguses võiv teha sügisest väetamist, aga siis peaks vältima lämmastikurikast (kakakaka ja sõnnik) väetist. August on ka hea aeg, et mõelda, kas on taimi, mida tahad talveks potti ümber istutada ja tuppa viia. Hea aeg hakata selleks mulda ja potte varuma. Ühtlasi kui mõni üheaastane taim on saagikandmise lõpetanud, siis tasub see mullast välja tirida, tükeldada ja komposti viia. Sügisel on kasulik aiakastist kõik ebavajalik koristada, et teha kevadeks uutele võimalustele ruumi.